H.265 IP kameralar nedir? H.265 kameralar ve H.264 IP kameralar arasındaki farklar nelerdir?

 
Her geçen gün daha fazla çözünürlük, güvenlik kameralarının görüntüleme yeteneklerini zorluyor. Yüksek çözünürlükler ise daha fazla dosya boyutu ve depolama alanı anlamına geliyor. Elbette teknolojinin bu sorun için de bir çözümü var: H.265 güvenlik kameraları.

H.265 IP kameralar, ideal bant genişliği kullanımıyla, diğer online cihazların performansını etkilemeden, yüksek kalitede video akışı ve daha küçük dosya boyutlarında görüntüleri depolamaya izin veriyor.

H.265 güvenlik kamerası nedir? Bant genişliği kullanımı ve depolama alanı nasıl etkilenir? H.265 kameralar ve H.264 IP kameralar arasındaki farklar nelerdir? Tüm bu soruların cevapları için okumaya devam edin.

H.265 IP KAMERA NEDIR?

H.265 IP kameralar, video verilerini kodlamak için Yüksek Verimli Video Kodlamayı (HEVC) veya H.265’i benimseyen güvenlik kameralarının bir türüdür. H.265, H.264’e kıyasla video dosyalarını iki kat daha verimli bir şekilde kodlayabilen gelişmiş bir video sıkıştırma standardıdır. H.265 güvenlik kameraları genelde 4K / 8MP yüksek çözünürlükle sahiptir ve 8192 × 4320 piksele kadar destekleyebilir.

H.264 IP kameralar, video kaydetme ve sıkıştırma için en sık kullanılan biçimlerden biri olan H.264’ü, MJPEG IP kameralar gibi, daha önceki standartlara kıyasla, daha düşük bit hızlarında yüksek kalitede videolar sağlamak için kullanır. H.265 güvenlik kameraları H.264 güvenlik kameralarıyla karşılaştırıldığında aynı video kalitesinde, veri sıkıştırma oranını ikiye katlayabilir.

Böylece, çeşitli video uygulamaları için görüntü kalitesinden ödün vermeksizin, bant genişliği kullanımını ve depolama tüketimini yaklaşık% 50 oranında azaltabilirsiniz.

H.265 GÜVENLIK KAMERASI NASIL ÇALIŞIR?

H.265  kameralar belirlenen kayıt moduna göre ham görüntüleri yakalar ve görüntüleri işledikten sonra videoları H.265 sıkıştırma formatında kodlar. En fazla 16 x 16 piksellik blokların işlenebilmesine olanak tanıyan H.264 kod çözücüsünün aksine, H.265 HEVC kameraları 64 × 64 piksele kadar çok daha büyük blokları işleyebilir. Daha büyük blok boyutları, 4K çözünürlük gibi daha büyük çerçeve boyutlarını kodlamak için daha verimlidir. Başka bir deyişle, H.265 kameralar belirli bir video kalitesini korurken, videoları mümkün olan en düşük bit hızında kodlayabilirler.

H.265 GÜVENLIK KAMERASININ AVANTAJLARI

Bant genişliği ve depolama alanından tasarruf
H.265 IP kameralar yüksek video sıkıştırma teknolojisi ile aynı çözünürlükteki H.264 ve MJPEG güvenlik kameralarına kıyasla daha düşük bit hızına sahiptir. Bit hızı, gerekli depolama kullanımı ile orantılı olduğu için, bit hızı düşük olan H.265 IP kameralar, orijinal video kalitesini korurken, videoları H.264 kameralara kıyasla daha düşük dosya boyutunda sıkıştırabilir.
Bir H.265 ağ kamerası bant genişliği tüketimini ve depolama kullanımını % 50 veya daha fazla oranda azaltabilir. H.265 kameralar ile ağ hızının yavaşlaması veya çok fazla depolama alanı endişelerine gerek yoktur.

Farklı çözünürlüklerde H.265 güvenlik kameraları ve H.264 güvenlik kameraları için önerilen bant genişliğini incelemek için aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.
 
Not : Bu sonuçlar istikrarlı ağ koşulları için tahmini değerlerdir. Sonuçlar gerçek ortamınıza ve diğer faktörlere göre farklılık gösterebilir.

Canlı yayın ve uzaktan görüntüleme kalitesi
H.265 kameralar görüntü kalitesini koruyarak daha az bant genişliğini kullandığından, akıllı telefonlardan net bir canlı yayın ve uzaktan görüntüleme olanağına sahiptir. Örneğin, bir H.265 güvenlik kamerasından gelen 4K videoları, herhangi bir donma ya da gecikme olmadan izleyebilirsiniz.

Daha iyi görüntü kalitesi
H.265 kameralar CTU’ları kullanarak, H.264’e  göre daha büyük blokları piksellere dahil eder ve bu daha büyük bloklar daha büyük çerçeve boyutlarını sıkıştırmak için faydalıdır. Yukarıda belirtildiği gibi, H.265 kameralar, 4 × 4 ila 64 × 64 arasında değişen pikselleri sıkıştırabilir. Etkin video sıkıştırma kodlaması sayesinde, donmuş veya gecikmiş resimler olmadan düzgün bir görüntü akışını elde edersiniz. Bu nedenle, H.265, daha düşük bant genişliği kullanımı ve depolama tüketimi ile daha yüksek çözünürlüklü görüntüler (örneğin 4K ve 8K ultra HD ) için daha uygundur. Öte yandan H.264 kameralar, 1080p / 1440p / 5MP videolar için daha iyi bir seçenektir.
 
Daha uzun kayıt süresi
H.265 IP kameralar, gerekli depolama kullanımını yaklaşık% 50 -% 60 oranında azaltabilir. Bu da kaydedilen görüntüler için daha küçük dosya boyutları anlamına gelir. Böylece, depolama alanı daha etkin bir şekilde kullanılarak daha uzun kayıt zamanı sağlanabilir.
 
Çoklu akış seçeneği
H.265 güvenlik kameraları etkin video sıkıştırma kodlaması sayesinde, çoklu çözünürlük akışı sağlar ve maksimum 8K ultra HD çözünürlüğü destekler. Ağ hızınız ve depolama alanınız yüksek çözünürlüklü videolara izin vermiyorsa, 1440p veya 1080p için düşük akış modlarını da seçebilirsiniz.
 

1. Cihazınızı kapatın (fişini çekebilirsiniz)
2. Internet kablosunu çıkarın.
3. Cihazı tekrar açın.
4. Cihaz açıldıktan sonra mouse ile sağ tıklayıp, Ana Menü > Araçlar > K.Yönetimi bölümüne girin
5. Admini seçip şifre değiştire tıklayın ve şifrenizi değiştirin.
6. Tüm menülerden çıkıp tekrar Ana Menü > Sistem > Ağ Ayarı kısmına girin.
7. Bu bölümde bulunan “Görüntü Portu” kısmını (Standart hali 34567’dir) 34569 yapın. Gelen yeniden başlat uyarısına tamam dedikten sonra tekrar internetinizi takıp kullanmaya devam edebilirsiniz.

1. Cihazınızın seri numarasına göre;
a. Bv yada bc ile başlayan tamamı küçük harflerden oluşan bir seri no ise TR-AHD serisidir.
b. Tamamı büyük harf ve sonu 111A yada 113A ile bitiyorsa TR-4MN serisidir.
c. Bunların hiçbirine uymuyor ve tamamı küçük harfliyse TC serisi bir cihazdır.
2. Menü seçeneklerine göre;
a. Cihazda sağ tıkladığınızda Ana menü en üstte ve hemen altında kılavuzu yazıyorsa TC serisi
b. Ana menü yine en üstte altında Boot Sihirbazı yazıyorsa TR serisi
c. Ana menü en üstte hemen altında Boot Sihirbazı yazıyor ve aynı menüde birde Bilgi seçeneği bulunuyorsa TR-4MN serisi cihazdır.

Kayıt yapmama yada harddiski görmeme sorunları çok büyük oranda adaptör ve harddisk arızaları sonucu meydana gelir. Burada sırasıyla yapabilecekleriniz;
1. Cihazı fabrika ayarlarına çekin. (Ana Menü > Araçlar > Yeniden Yapılandırma/Varsayılan Ayar)
2. Cihaz adaptörünü kontrol edin. 2TB ve üstü harddisk takılı cihazlar 3 amper gibi bir güce ihtiyaç duyduklarından böyle bir harddiske sahipseniz en az 12V 3A bir adaptör kullanmanız gereklidir. (birden fazla harddisk var ise her fazladan harddisk için 2 amper fazla güce sahip adaptör kullanın. İki harddisk için 5A gibi.)
3. Eğer önceki maddeleri denediniz ve sonuç alamadıysanız, farklı bir harddiskle kayıt yapmayı deneyin. Bu cihazlarda kullanılan SATA tip harddiskler sürekli kullanımla ömürleri hızlı tükendiği için herhangi bir arıza söz konusu olmasa bile zaman geçtikçe performansları düşüp, bozulabilirler.
4. Tüm maddeleri denediniz ve sonuç alamadıysanız cihazınızı servisimize açıklama yazarak gönderebilirsiniz.

Bu durumda yapmanız gereken ilk önce kayıt cihazınızı fabrika ayarlarına çekmek olacaktır.
(Ana Menü > Araçlar > Yeniden Yapılandırma/Varsayılan Ayar bölümünden yapabilirsiniz.)
Sonraki adım olarak Ana Menü > Sistem > Ağ Ayarı bölümünde DHCP Etkin seçeneğini işaretli hale getirip kaydedin.
Eğer internet bağlantınız var ise bağlantı durumu başarılıya dönecektir. Eğer sorun devam eder ise teknik destek hattımıza ulaşabilirsiniz.

Elektrik gidip geldiğine kameranın tekrar ayarladığınız noktaya dönmesini istiyorsanız aşağıdaki ayarları yapabilirsiniz. (PTZ ayarlarını yaptıktan yani kamerayı kontrol edebilir hale geldikten sonra)
1. PTZ Kontrol menüsünde 95 Başlat yaparak kamera menüsünü açınız.
2. Menüden “Camera” bölümüne, oradan da “Idle” seçeneğine giriniz.
3. Bu bölümde “Action” seçeneğini “Pattern” olarak, “Delay” seçeneğini ise “1MIN” olarak ayarlayıp “Back” ile çıkınız.
4. “Exit” ile kamera menüsünü kapatıp kameranızı elektrik gidip geldikten sonra bakmasını istediğiniz yere çeviriniz.
5. Tekrar 95 Başlat ile kamera menüsüne girdikten sonra, “Motion” bölümünden “Pattern” seçeneğini seçiniz.
6. Burada “Pattern SET” seçeneğine girip “Iris +” ile onayladıktan sonra kamera menüsünü kapatabilirsiniz.

1. Sağ tıklayıp “Menü”ye girin.
2. Kayıt bölümüne girin.
3. Gelişmişe tıklayın.
4. 1080p Lite seçeneğini işaretleyin.
Kayıt cihazı yeniden başladıktan sonra kameralarınızın görüntüsü gelecektir.

Mağaza 0 Karşılaştırmak Hesap Kategoriler
Sepet(0)

Sepette ürün yok. Sepette ürün yok.

Ana Menü